top of page

POUL HALBERG POWERTRIO TRYKKER DEN AF I STØBERIHALLEN OG I TROMMEN I JANUAR!

5. jan.
1 min læsning

Powerrock fra øverste hylde, kan vi se frem til, når prominente navne som Poul Halberg (guitar & vokal), Jette Schandorf (bas) & Jesper Thomsen (trommer)... - navne vi sædvanligvis forbinder med danske popsucceser som Halberg Larsen, News, Ray-

Dee-Ohh, Lis Sørensen, Rasmus Seebach, X-Factor bandet … - kommer på besøg først i Trommen Hørsholm d. 17. januar og siden i Støberihallen, Hillerød, d. 24. januar.



Powertrioen fremfører en sublim rockkoncert med Inspirationskilder fra en af rockens allermest kreative og turbulente perioder - slutningen af 60’erne… I de år blev inspirationen og grobunden skabt til meget af den rock og pop, vi lytter til i

dag. Med navne som Jimi Hendrix, Cream, The Doors, The Beatles, Blind Faith osv., står mange af de bedste sange fra den periode, som milepæle i rockhistorien den dag i dag. Tænk bare på numre som “Voodoo Child”, ”Sunshine of You Love”, Crossroads” og “Little Wing”.


Koncerten byder på imponerende, musikalsk leg fuldstændigt tro til 1960'ernes tidsånd. Ikke blot fremføres de største sange fra dengang - det gøres med et håndværk, en forståelse og en spilleglæde, der er få forundt.



Der er valgfri stå og siddepladser - (først til mølle).

Koncerten er fortrinsvist stående på gulvet i salen, samt med begrænset antal siddepladser på balkonen.


Dørene åbner kl. 19, en time før show kl. 20.


 
 
 

Kommentarer


FÅ KONCERTERNE FØRST

Nye koncerter, billetsalg og fællesspisning.
Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Tak for din tilmelding!

  • Black Star Music på Facebook
  • Black Star Music på Instagram
  • Black Star Music på YouTube

LIVEMUSIK, GODT HUMØR OG GODE OPLEVELSER · BLACK STAR MUSIC · SIDEN 2017

bottom of page